Mirtis visada šalia, dėl viso pikto. Bet nelaimes atneša ne ji, tai – gyvenimas... Beje, kaip tik jis atneša ir gerus dalykus – draugystę, pokalbius, žaidimus ir juos lydinčią šilumą. Šiek tiek keista, bet pažindami mirtį mes pažįstame ir gyvenimą bei atvirkščiai. Todėl kalbėtis apie tokius dalykus yra daug geresnis sprendimas nei slėptis ar nežinia kur sprukti. Lėlių spektaklis „Antis, Mirtis ir tulpė“ bando atskleisti tokių pokalbių svarbą bei supažindinti vaikus su gyvenimo pabaiga kaip su natūraliu gamtos cikliškumu, atsvaros gyvybei būtinybe.

Knygelės „Antis, Mirtis ir tulpė“, pasirodžiusios 2007 m. autorius, garsus vokiečių rašytojas ir dailininkas Wolfas Erlbruchas, 2006 m. buvo apdovanotas Hanso Christiano Anderseno medaliu, o 2016 m. pelnė ir svarbiausią tarptautinį vaikų literatūros apdovanojimą – Astridos Lindgren premiją. „Antis, Mirtis ir tulpė“ išversta daugiau nei į 20 kalbų, o 2018 m., vertėjos Rūtos Jonynaitės dėka, tapo pasiekiama ir Lietuvos skaitytojams.

Jūratė Trimakaitė, Prancūzijoje ir Lietuvoje kurianti lėlininkė, „Lėlės“ žiūrovams jau pažįstama iš 2017 m. suaugusiems ir jaunimui Didžioje salėje pastatyto ir Auksiniam scenos kryžiui nominuoto spektaklio „Kryptis“. Beje, naująjį spektaklį kuria ir ta pati, režisierės „Krypčiai“ suburta komanda: dailininkė – Cerice Guyon (Prancūzija), kompozitorius – Thomas Demay (Prancūzija), „Lėlės“ aktoriai – Sigita Mikalauskaitė, Lijana Muštašvili, Asta Stankūnaitė, Deivis Sarapinas. Prie jų taip pat prisijungė aktorės Erika Gaidauskaitė ir Elvyra Piškinaitė bei šviesų dailininkas Felix Battailon (Prancūzija).

Pasak spektaklio režisierės, lėlininkės Jūratės Trimakaitės: „Kalbėdami apie mirtį, dažniausiai mes kalbame apie gyvenimą, jo vertę. Tad ir statydama šį spektaklį mirtį norėjau parodyti kaip natūralų gamtos procesą, cikliškumą, gyvybei reikalingą kaitą. Juk jeigu patys visko nekomplikuotume, gerokai lengviau išgyventume tam tikrus dalykus, turėtume daug mažiau fobijų... O Erlbrucho knygelėj man labiausiai patinka tai, kad ji neduoda jokių atsakymų, juk iš tiesų kalbėdami šia tema mes galim tik pasvarstyti, padiskutuoti.“

„Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimas kūrybinei grupei
2020 metais „Auksinų scenos kryžių“ apdovanojimų metu, „spektaklio vaikams ir jaunimui“ nominacijoje Vilniaus teatro LĖLĖ spektaklis „Antis, Mirtis ir tulpė“, sukurtas pagal to paties pavadinimo Wolfo Erlbrucho paveikslėlių knygą, pagrindinį įvertinimą pelnė kūrybinė grupė (Jūratei Trimakaitei, Cerise Guyon, Thomas Demay, Felix Bataillou) – už spektaklio vaikams ir jaunimui sukūrimą.
Interviu su režisiere J. Trimakaite

J. Trimakaitė: „Kalbėdami apie mirtį, kalbame apie gyvenimą, jo vertę“

Tarptautinė prancūzų ir lietuvių menininkų komanda pristato spektaklį vaikams „Antis, Mirtis ir tulpė“ pagal garsaus vokiečių rašytojo ir dailininko Wolfo Erlbrucho to paties pavadinimo knygą.

Interviu su spektaklio režisiere, Prancūzijoje ir Lietuvoje kuriančia lėlininke Jūrate Trimakaite skaitykite: www.bernardinai.lt

-----------------------------------------------

Režisierė J. Trimakaitė: „Kad galėtume augti, nereikia bijoti išeiti iš savo komforto zonos“

„Antis, Mirtis ir tulpė“ – spektaklis 2020 m. Auksinių scenos kryžių apdovanojimuose įvertintas šiuo svarbiausiu Lietuvos teatro meno ženklu spektaklio vaikams kategorijoje.

To paties pavadinimo vokiečių rašytojo ir iliustruotojo Wolfo Erlbrucho knyga vaikams, kuri 2016 m. pelnė Hanso Christiano Anderseno medalį, o 2017-aisiais – Astrid Lindgren premiją (pirmą kartą skirta vokiečių autoriui). „Antis, Mirtis ir tulpė“, atrodo, labai paprastas kūrinys, bet iš tiesų – koks įstabus gebėjimas kalbėti apie būties esmę paprastai.

Skaitykite daugiau: www.bernardinai.lt

Recenzijos

Autorė: Tjaša Pirnar (vertė Laima Bezginaitė). Kaip pasodinti tulpę // „Europos Šiuolaikinio Lėlių Teatro Platforma“, 2023-04-24

„Antis, Mirtis ir tulpė“ yra Wolfo Erlbrucho iliustracijų knyga, kurios turinys, kaip sufleruoja pavadinimas, sukasi aplink mirtį. Mirtį mėgstame vadinti sudėtinga tema, kurią sunku perteikti vaikams. Tačiau kadangi daug kūrybinių komandų jau sėkmingai ir pažangiai įveikė šį iššūkį, galime apsieiti ir be tokių klišių, vietoj jų skirdami dėmesį „Anties, Mirties ir tulpės“ pastatymui, kurį režisavo Jūratė Trakimaitė ir pastatė Vilniaus teatras „Lėlė“.

Skaitykite: www.contemppuppetry.eu